fbpx
1-20140126 171722

מלאכות עתיקות

הדלקת אש, קליעה, פיסול, מאכלים ועוד

godjo

הדלקת אש, קליעה, כלים על מלאכות עתיקות

מלאכות מסורתיות תמיד הדהדו עמוק בתוכי אך לא תמיד יכולתי לתת לזה הסבר. כילדים, המלאכות נראות כמו מסע קניות צעצועים מהטבע . המוטיבציה לעשייה בוערת מתוך תחושת מועקה שהסרטים ההוליוודיים מעניקים לנו כהכנה ליום בו העולם הפוסטמודרני יקרוס וכולנו נצטרך לתקופת האבן.  המלאכות תונתות לנו "תעודת הכשר " להניח את דעתנו על כך שאני מייצר דברים "אקולוגים " ואולי  גם יותר שקט בכך שלשעה קלה אנו לא שותפים לאסונות הסביבתיים מבית המלאכה של הקהילה גלובאלית.

בלוג מלאכות עתיקות

כירה חפורה

כריה חפורה – מדורה מיוחדת לאדמה חולית

 

בור המדורה של הערב הוא תמיד נושא לשיחה עסיסי בין טיילים צעירים וותיקים כאחד.

אל המדורה יש תמיד מין יחסי אהבה שינאה. בין המשיכה לאור ולחומה של המדורה

ולתבשילים הנפלאים שהיא מבשלת לנו לבין העשן האינסופי שסובב סביב הסיר ומעשן את כל מי שמנסה להתקרב .

מדורה

בניית מדורה ללא סולר ונייר טואלט

ביום קיץ בצהרי היום הדלקת מדורה הינה מלאכה פשוטה. כל גפרור מעורר את תשוקת העשבים לבעירה.  רוח, גשם ולחות יכולים לעיתים קרובות לעשות את מלאכת בניית המדורה למתישה עד מאוד. אחד מאותם ימים התחיל בהשתלמות של חוגי הסיירות בהובלת דני מדור לפני כעשר שנים. היה זה אחר צהריים גשום למדי בשפלת יהודה ובין אותם טיפות, חבורת מדריכים מנסים להדליק אש, בתקווה שתוכל לחמם את הלילה הלח. חיפשנו חומר יבש להדלקת המדורה אך לשווא. כל הזרדים העשבים היו מלאים במים.

חליל דרוזי

חליל רועים

אף פעם לא הייתי איזה מוזיקאי, אך תמיד אהבתי לקשקש בחליל מפלסטיק שנשאר לי משיעורי מוזיקה של כיתה ד. מדי פעם ניסיתי לבנות חלילים מקנים ע"פ תמונות, או מחיקוי חלילים קנויים מהמזרח הרחוק – אך כל הנשיפות היו לשווא. לבסוף נאלצתי לחזור לחלילי במבוק שקניתי בשוק של דליית אל כרמל ולטעמה המר של הלכה שנמרחה עליהם . יום קניות בחדרה הביא אותי לחנות האתיופית של אטלה, שם ראיתי לראשונה את החליל האתיופי היפה בפשטותו. פניתי לחברי, גטה זמנה, שהיה מכין חלילים כאלה כשהיה רועה באתיופיה, כדי שננסה לשחזר את המלאכה.

לקח לי זמן לאזור אומץ ולנסות לבנות חליל משלי ואת האומץ קיבלתי ברגע שהחלטתי לוותר על חליל עם סולם צלילים מכוון. ניזכרתי בשיר של רבי נחמן מברסלב – “דע לך שלכל רועה ורועה יש לו ניגון משלו "- וכנראה גם סולם משלו…

טאבון טריפוליטאי

הטאבון הטריפוליטאי של ארץ

ארץ מאולגה ד' מספרת את הסיפור של העלייה הטריפוליטאית דרך החצר שטופת השמש

דרך החצר עם גינת הירק ,עץ הלימונים המשובח והטאבון במרכז…

אנסה להביא לכם כאן קצת מסיפוריה של ארץ ומהוית החצר שלה במהלך השנה הקרובה .

בינתיים אביא לכם משהו מחווית אפיית הפיתות בטאבון המסורתי שלה.

בטאבון אופים פיתות טריפוליטאיות ומצות מסורתיות כשרות בחג הפסח .

קומקום תה עיראקי

קומקום התה העיראקי

 
תמצית התה החזקה עם הנענע שמלווה את טעם ימי החורף בבית סבא וסבתא שברמת גן, כנראה צרב בתודעתי איכות תה שכנראה אף כוס עם תיון לא תוכל להשתוות לה .

שנים ניסיתי ללמוד ממיטב מורי ומדריכי כיצד להכין תה מוצלח. היו כאלה שמרתיחים את המים ולאחר מכן מערבבים את הכל ביחד, היו אחרים שהרתיחו את הכל מראש והיו גם כאלה שזרקו שני עלה נענע לכוס מים חמים.

סל קליפות ברוש

קליעת סל מקליפות ברוש

 
ל
אחר שנים של מחקר אקולוגי הגיעו להחלטה ברמת הנדיב לדלל משמעותית את יערות האורנים והברושים.
הם הגיעו להחלטה זו משתי סיבות האחת היא שהעצים  גוססים ברובם והשניה מהרצון לאפשר בית גידול לפרחי הבר וחיות הבר שמקומם הטיבעי הוא השטחים פתוחים ברמת הנדיב שבעשורים האחרונים ניסגרו ע"י חורש ויער נטוע.
libe

ליבה – לחם מסעות בדואי

בין הגחלים הלוחשות טמונה הליבה, שאת גורלה אדע רק כשתצא לאוויר העולם ותתנער מהאפר האפור של המדורה

כמדריך טיולים במשך שנים הייתה הליבה עבורי חידה גסטרונומית. מכיוון שמעולם לא טיילתי בסיני רק יכולתי .להנות משמועות של אנשים על הלחם המיוחד הזה וכמה טוב הוא שם

כל מי ממכרי שניסה לחקות את המלאכה, הוציא יציקה מפוחמת וקשת עיכול לעייפה, כך שבמשך שנים לא נגעתי במלאכה זו… עד שהוזמנתי לארוחת צהריים אצל משפחת אבו גלדן הבדואית מרמת ציפור

מלאכות למה ? – מחשבות לאחר שיחה עם קנו גנדי

מלאכות מסורתיות תמיד הדהדו עמוק בתוכי אך לא תמיד יכולתי לתת לזה הסבר. כילד, המלאכות נראו כמו מסע קניות צעצועים מהטבע . כשהייתי נער  – המוטיבציה לעשייה בערה מתוך תחושת מועקה שהסרטים ההוליוודיים העניקו לי כהכנה ליום בו העולם הפוסטמודרני יקרוס וכולנו נצטרך לתקופת האבן. כשמצאתי לעצמי דרך אידאולוגית, המלאכות נתנו לי "תעודת הכשר " להניח את דעתי על כך שאני מייצר דברים "אקולוגים " ואולי הרגשתי גם יותר שקט בכך שלשעה קלה אני לא שותף לאסונות הסביבתיים מבית המלאכה של הקהילה גלובאלית.

דילוג לתוכן