fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
pic 16

מועדון גששות

מפגשים, למידה, התמקצעות

אודות המועדון

המועדון הינו המקום של הקהילה להיפגש ולגשש ביחד. המועדון פתוח לבוגרי ומשתתפי הקורס. בכל חודש אנו בוחרים נושא או תא שטח וחוקרים אותו ברמה יותר מעמקיה באמצעות הכלים שנלמדו בקורס ועם הנסיון העשיר של המורים והחברים הותיקים של מקום מפגש.

pic 3 min

מפגשי מועדון גששות

pic 1 min

מפגש מועדון ינואר 2022 – גישוש מערות

סוף סוף זה קרה – מפגש שעוסק בגששות מערות עם שמש יערן!!
המפגש כבר נדחה בשנה שעברה עקב הקורונה. השנה, למרות שהיינו בגל הדבקה גדול במיוחד, (אומיקרון) זה לא מנע מאתנו לקיים את המפגש, ו-24 חברי מועדון נפגשו בערד בציפייה ללכת ולחקור יחד עם שמש את מערת כידוד. לא ברור איך יצאנו מהמפגש הזה בלי להידבק בקורונה, אבל בתחושת החקר והגילוי של עולם המערות בהחלט נדבקנו.

 

צילום: ענת אידלמן

pic 1 min

מפגש מועדון דצמבר 2021 – צייד בלתי חוקי

צייד בלתי חוקי הוא תחום מוכר לקהילה שלנו. בעבר נערך מפגש מועדון בנושא ובשנים האחרונות יש  שיתוף פעולה פורה ומפרה בינינו – הגששים ובין רשות הטבע והגנים.
בחרנו לערוך מפגש מועדון נוסף בנושא הצייד הבלתי החוקי משום שהצטרפו לקהילה שלנו חברים חדשים שעדין לא נחשפו לנושא וגם כדי להמשיך  להתמקצע בזיהוי צייד בלתי חוקי בישראל ובמניעתו. לשמחתנו, הגיעו למפגש שהתקיים בכרמי יוסף, 19 חברי מועדון ובהם לא מעט וותיקים.
זכינו שאור ברגהאוס הוביל את מפגש המועדון עם ניסיונו הרב והידע המעמיק שיש לו בצייד הבלתי חוקי ביחד עם יניב צייגר שהוא פקח עובדים זרים מחוז מרכז ברט”ג (רשות הטבע והגנים).
במפגש שולבו מגוון סיפורים אישיים שכללו מקרים ותגובות, רקע כללי ומעמיק על צייד בלתי חוקי בישראל, וכן התנסות בשטח שכללה חיפוש מלכודות (שהוצבו לפני החיפוש), סריקה לאיתור מלכודות בשטח ועוד.
בסיכום שלהלן  נציג את הדברים שהוצגו במפגש בנושא  הצייד הבלתי חוקי בישראל בשילוב דגשים רלוונטיים לגששים.

 

צילום: אור ברגהאוס

pic 1 min

מפגש מועדון נובמבר 2019 – מצפה הילה

במפגש במצפה הילה ראינו מה איריס ועופר אבל למדו על סביבת ביתם הקרובה. ליתר דיוק ממש קרובה.
היינו 13 חברי מועדון + 2 ילדים ☺ , מהערבה בדרום ועד אלמגור בצפון.

רובנו הגענו לאירוח המקסים של איריס ועופר כבר ביום חמישי בערב, הרכבנו 5 פלטות עקבות ויצאנו להציבם במקום פתוח וסלעי במרחק של 5-10 דקות הליכה מביתם. הפיתיון היה חמאת בוטנים, דבר שעופר ציין כמושך מכרסמים נהדר ואפילו טוב יותר מבמבה – שמים קצת חמאת בוטנים בפקק של בקבוק ומצמידים אותו לטפט.

 

צילום: עומרי שקותאי

pic 1.5 min

מפגש מועדון ינואר 2020 – מחנה אקולוגי בערבה

 ראשית, זו היא תחילתה של מסורת!
מפגש המחנה האקולוגי הוא סוף שבוע בו אנחנו כקהילת גששים נפגשים בתא שטח מסוים ומגששים בו כדי להביא תוצרים בעלי משמעות סביבתית מתוך מחשבה (ואמונה) ששיתוף היכולות והידע שלנו יכול להביא תועלת לטבע בישראל. מעבר למטרה, המפגש תרם ללמידה האישית של כל אחד מאתנו והיווה זמן איכות משותף ומהנה במיוחד ☺.

 

אז מה עשינו?

נפגשנו 12 חברי מועדון עם אורן פריטל – בוגר הקורס הרביעי ופקח אזורי ערבה תיכונה שאירח את המפגש.
כשהגענו לגבעת חצבה הבנו שנפלנו על יום לא אידאלי עם רוחות קרות וגשמים. לפני שהספקנו להתאכזב גילינו שבאזורים עם מי-תהום גבוהים יש שכבת מלח שמשמרת תחתה קרקע חרסיתית-אבקתית לחה, שילוב היוצר מלכודת עקבות שאין כמותה, רק גשם היוצר שיטפונות יכול למחוק עקבות של יונק בינוני/גדול בקרקע זו.

 

עקבת צבי הנגב בקרקע הייחודית של מי-תהום גבוהים

צילום: עומרי שקותאי

pic 1

מפגש מועדון מאי 2020 – גישוש אדם

במפגש מועדון בחולות קיסריה (החולות המזרחיים ליד מאגר השיקוע) נפגשנו לאחר השבתת המשק הראשונה (ונקווה שגם האחרונה) בעקבות נגיף הקורונה. המפגש לא תוכנן בלו”ז השנתי אלא נקבע בספונטניות כשבוע לפני הוצאתו אל הפועל ולמרות זאת הגיעו 51 חברי מועדון.

 

צילום: עומרי שקותאי

 

היה מאוד מרגש ומשמח להיפגש אחרי תקופה ארוכה שלא התראינו ולהוריד חלודה ביחד.

התחלנו בהסתכלות משותפת על עקבות בע”ח ובמהרה עברנו לגישוש אדם בזוגות, בכל זוג הוגדר אדם אחד שצועד ובן זוגו מגשש אחריו, ובהגעה לסיום שביל הצעידה מתחלפים.

pic 1 min

מפגש מועדון דצמבר 2019 – גישוש צבאים בחולות אשדוד

במפגש מועדון בחולות אשדוד נפגשנו במטרה לגשש אחר הצבי ארץ-ישראלי.

אנחנו כקהילה וכאינדיבידואלים רוצים להשתפר במיומנות גישוש המעקב ואנחנו בתחילת הדרך.
לימוד גישוש מעקב מצריך זמן התנסות ארוך, יחס חניכה גבוה, קרקע מתאימה ובעל חיים מתאים שעקבותיו טריות. גורמים אלו מקשים עלינו לקיים גישושי מעקב רבים במהלך הקורס השנתי.

בגלל הסיבות הללו החלטנו להקדיש השנה לפחות שלושה מפגשי מועדון מלאים רק לגששות מעקב, זה היה המפגש הראשון. מהמפגש עלו מסקנות רבות מחברי המועדון על גישוש מעקב, על הצבי הארץ-ישראלי וגם ספציפית על מפגשי המועדון שלנו העתידים לעסוק בגישוש מעקב.

 

בצילום: נתנאל יסמין חבר מועדון (קורס 5) בגישוש מעקב אחר הצבי ארץ-ישראלי

צילום: עומרי שקותאי

pic 1 min

מפגש מועדון פברואר 2020 – גישוש חזירים בפלמחים

במפגש מועדון בחולות פלמחים נפגשנו במטרה לגשש אחרי חזירי-הבר.

אנחנו, כקהילה וכאינדיבידואלים, רוצים להשתפר במיומנות גישוש המעקב ואנחנו בתחילת הדרך. לימוד גישוש מעקב מצריך זמן התנסות ארוך, יחס חניכה גבוה, קרקע מתאימה ובע”ח מתאים שעקבותיו טריות, גורמים אלו מקשים עלינו לקיים גישושי מעקב רבים במהלך הקורס השנתי.בגלל הסיבות הללו החלטנו להקדיש השנה לפחות שלושה מפגשי מועדון מלאים רק לגששות מעקב, זה היה המפגש השני.

מלבד הרצון להתאמן בגישוש מעקב, ישנו הרצון ללמוד על החיה ואכן עלו כיווני מחשבה מעניינים על חזירי-בר ועל הצבי הארץ-ישראלי שחלק מחברי המועדון גיששו אחריו.

הבוקר היה קר במיוחד אבל חימם את הלב לפגוש חברי מועדון רבים כל כך ממגוון מחזורים (17!) מהמחזור הראשון ועד למחזור הנוכחי.

התחלנו במתן תשובה על החידה מטופס ההרשמה, נסו בעצמכם לענות על החידה..

 

לאן החזיר הלך?

צילום: עומרי שקותאי

pic 2 min

מפגש מועדון יוני 2020 – חנקים בנחל אלכסנדר

נפגשנו כ-19 חברי מועדון באזור החולות של נחל אלכסנדר ליד הישוב חופית למפגש חנקים.
לשמחתנו הרבה חברי המועדון רני שטורם ושחר בן-ארצי אירחו אותנו במפגש ייחודי ואנחנו הרווחנו בגדול.
זה המפגש הראשון השנה שהיה מפגש לילי, בלילה גדל הסיכוי לצפות בבעלי חיים רבים ובעקבותיהם, ואכן ראינו עקבות רבות שלא יצא לנו לראות במפגשי מועדון אחרים וגם את בעלי החיים עצמם 🙂

 

צילום: נתנאל יסמין

סדרת המגדירים לתאי שטח שונים בארץ

הצטרפו לאחד הקורסים שלנו בנושא זיהוי עקבות

דילוג לתוכן