fbpx
מרכז למידה

מרכז למידה

מגדירים, ספריה, מלאכות

מדריך עקבות בעלי חיים

זיהוי עקבות, מגדירי קינים מגדירים

סדרת המגדירים שלנו לתאי שטח שונים בארץ.
מגדיר העקבות הישראלי המקיף, עקבות עופות יונקים זוחלים.מאמרים בנושא זיהוי עקבות, פלטות עקבות, מחקר ניטור ותיעוד.

מאמרים,ילדים ונוער,מצגות,גלריית גששות הספריה

דפי מידע ומצגות, גלרייה ובלוג הגששות, תיעוד ממפגשי מועדון הגששות ועוד

מלאכות מסורתיות, מאמרים מלאכות עתיקות

מלאכות מסורתיות המלאכות נותנות לנו “תעודת הכשר ” להניח את דעתנו על כך שאני מייצר דברים “אקולוגים ” ואולי גם יותר שקט בכך שלשעה קלה אנו לא שותפים לאסונות הסביבתיים מבית המלאכה של הקהילה גלובאלית.

קורסים, הרצאות וכלים לזיהוי אקולוגיה אקוסטית

לראות את הצלילים-ללמוד את קולות הטבע, הלילה הישראלי עשיר בקולות. הדרך הקלה והטובה ביותר ללמוד את קולות הטבע היא פשוט ללמוד לראות את הצלילים.  זאת ועוד בעולם העשיר של ביו-אקוסטיקה.

insect calls 1

מזמזמים בלילה- קולות חרקים בטבע הישראלי

 

הלילה הישראלי עשיר בקולות חגבאיים (Orthoptera) וצרצריים (Gryllidae) בפרט. בקיץ האחרון הזדמן לי לחפש צרצרים במעיינות מסביב לים המלח. החוויה שבזיהוי החרקים הנחבאים בין צללי הלילה, עם אוזניים פקוחות ואלומות פנסים מצטלבות, מבטיח לילות ארוכים מרובי תעלומות. הקולות של פרוקי רגליים מונוטוניים, מזמזמים, שורקים ולעתים גם באים במקצבים. המבנה של הקולות הללו נובע בעיקר בשל מגבלות הגודל, מחזור החיים, התנועה שלהם במרחב ושאר חיות אחרות. במאמר זה ננסה להבין את המגבלות הללו ולהבין כיצד הם מעצבים את קולות החרקים. זאת על מנת לסייע לזהות ולאתר את החרקים בשדה:

קראו עוד »
bird calls 3

שפת הציפורים- אזהרה, התגודדת וזעקה

ציפורי שיר בוחנות ללא הרף את סביבתן. הן מגיבות לעונה, לשעה, לציפורים חולפות ולטורפים פוטנציאלים. כל יצור חי מגודל פשוש ומעלה יקבל מחווה של ציוץ או תנועה. פעמים רבות טיילתי בחולות מבלי לראות אף יונק. אך כשלמדתי להקשיב, קולות האזהרה של סבכי שחור-הראש (Sylvia melanocephala) הובילו אותי הישר למפגש עם שועל מסתורי. הקסם הזה הביא אותי ללמוד את "שפת הציפורים" לעומק ולנסות להבין איפה עובר הגבול הדק בין ציוץ, אמת ואגדה.

קראו עוד »

מאמרים אחרונים

קורס גששות 2024 ספטמבר

קורס גששות השנתי – ספטמבר 2024

התכנים בקורס כוללים זיהוי עקבות וסימני שדה של יונקים, עופות, זוחלים, פרוקי רגליים ודו חיים.הכרות עם דגמי תנועה של חולייתנים ופרוקי רגליים ע"י התבוננות על

כנס גששות II min

כנס גששות חיות בר במבט רב תחומי -הסתיים

הכנס הסתיים. נחכו בו 130 איש: אנשי שמירת טבע, אקדמאים, ארכאולוגים, אנתרופולוגים, אנשי חינוך וגששים מקצועיים. אנו מודים לכולם ונמשיך לעדכן על מפגשים נוספים לקהילה. מצגות הכנס עלו לאתר ככתבות : פלטת עקבות, תיעוד עקבות בשדהגללים. על גששות ככלי מחקרי אתם מוזמנים לקרוא בכתבה שפורסמה באתר זווית. כמו כן אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה שפורסמה בהארץ על הכנס. כמו כן, בקרוב נפרסם יום עיון לכל מי שמעוניין לסייע באיסוף עקבות למגדיר המלא.

pic 1 min

מפגש מועדון ינואר 2022 – גישוש מערות

סוף סוף זה קרה – מפגש שעוסק בגששות מערות עם שמש יערן!!
המפגש כבר נדחה בשנה שעברה עקב הקורונה. השנה, למרות שהיינו בגל הדבקה גדול במיוחד, (אומיקרון) זה לא מנע מאתנו לקיים את המפגש, ו-24 חברי מועדון נפגשו בערד בציפייה ללכת ולחקור יחד עם שמש את מערת כידוד. לא ברור איך יצאנו מהמפגש הזה בלי להידבק בקורונה, אבל בתחושת החקר והגילוי של עולם המערות בהחלט נדבקנו.

 

צילום: ענת אידלמן

Screenshot 2021 04 15 152130 min 1
כנס גששות 4 זאבים min

מפגשי מועדון

דילוג לתוכן