fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שפת הציפורים – שירה, שיחה ותחנונים

במאמר הקודם סקרנו את קולות האזהרה המספרים על אירוע  מיוחד כטריפה או פלישה . במאמר זה נסקור את קולות השגרה של ציפורי השיר. נתחיל עם הקול שנתן לציפורי השיר את מעמדם המיוחד – השירה.

שירת הציפורים בתרבויות רבות נחשבת כדרך לעולם הנסתר מהמיתולוגיה היוונית לתרבות הקלטית והנורדית ואף המלך שלמה היה ידוע כאחד שידע את שפת הציפורים. כך הוא נעזר בדוכיפת למצוא את מלכת שבא.  משירה עתיקה ועד ימינו השירה של הציפורים מהווה מקור השראה חשוב במוזיקה אם ביצירות קלסיות ומודרניות כאוליבר מסייאן ודייוויד רות’נברג ובמוזיקה פופולרית כגון פינק- פלויד והביטלס.

 

שירה ( ~^%@,,,! )

אלו קולות שקל להבחין ולמקם. לעתים קרובות ניתן לראות את הציפור מבצעת את השירה עומדת במקום מוגבה ופתוח יש אפילו מינים ששרים בתעופה כמו עפרוני מצויץ (Galerida cristata).  לרוב הם מאופיינים במנעד רחב של תדרים עם מגוון רחב של מבנים כגון עליות, ירידות, סלסולים, הדגשות ומקצבים משתנים. השירה נפוצה בעיקר בעונת הקינון והחיזור , אך השירה יכולה לשמש גם למטרות סימון טריטוריה. שירת הבוקר אחת מהתעלומות בעולם שירת הציפורים יתכן שנועדה לספר מי שרד את הלילה ומי לא שרד והטריטוריה שלו פנויה. השירה יכולה לשמש גם כהתקפה כנגד זכר פולש. גם נקבות שרות ואף יוצרות דואטים עם הזכר.  

השירה של רוב העופות מקובעת בקוד הגנטי. לעומתם ברוב ציפורי השיר יש אלמנטים תורשתיים אך מתקיימת למידה לעיתים החל בשלב הביצה. הלמידה נעשית מבוגר השר בסביבתם כגון אמם, אביהם או פרטים אחרים בסביבה. הלמידה נעשית לרוב עד ל 50 יום ממועד הפריחה מהקן. מחקר שנערך בארץ על ידי נועם לידר ויורם יום טוב הראה את הרפרטואריים השונים של צופית בוהקת (Cinnyris osea)ברחבי הארץ ניתן להתבונן ב”עץ אקוסטי” המראה את מגוון האוכלוסיות בארץ ואף מעבר של פרטים בין אוכלוסיות (Leader, 200) . ישנם מינים של ציפורים כגון השחרור שממשיכים לבנות רפרטואר שירה כל ימי חייהם. לכל שחרור יש שירה ייחודית משלו. במחקר על קולות השירה של השחרור ניראה כי בעת השמעת הקלטות שירה של זכר אחר השחרור ענה בחיקוי השירה בהקלטה עם תוספות הקדמה וסיום ייחודיים. החוקרים מפרשים את ההתנהגות הזו כהתקפה אקוסטית על ה”זכר הפולש”.

 bird calls 4

ישנם קולות שגרה שהם אינם שירה נציין כאן שתיים עיקריים:

קולות שיחה ותעופה ( ^   ^   )

בעת שיחור מזון, תנועה בסבך או בתעופה הן מתקשרות בקולות מונוטוניים ובטווחי זמן קבועים כמו שיחות חולין. הקולות יהיו חד או דו-הברתיים לעתים קרובות שקטים יחסית ולפעמים אף חשאיים וכמעט בלתי נשמעים כמו של הקיכלי רונן. קולות ניווט ציפורים העפות בלהקות בייחוד אלה העפים בתוך הסבך כמיני תוכים משתמשים בקולות על מנת לנווט את דרכם כלהקה.

 עלוית חורף min

תחנונים (::  ::  ::  ::)

כל הורה מכיר את הנדנודים של ילד רעב. אלו קולות חזרתיים וקולניים המתעצמים כשההורים בסביבה. הפירחונים שרק עזבו את הקן ועוד לא למדו לשחר מזון לבדם משמעים קולות דומים. לעיתים הם נשמעים למרחקים ארוכים. במינים שקטים כגון ינשוף עצים ונץ מצוי זו הדרך הטובה ביותר לאתר את נוכחותם. אצלנו בינואר ניתן לשמוע גם קולות תחנונים של נקבת הירגזי שמחכה למתנות החיזור מהזכר.

bird calls 5

 

 

 

 

 

לקריאה נוספת :

  1. ** שפת הציפורים- קולות אזעקה והתגודדות
  2. לראות את הצלילים-כיצד ללמוד ביואקוסטיקה

מקורות:

Dabelsteen, T., & Boel Pedersen, S. (1990). Song and information about aggressive responses of blackbirds, Turdus merula: evidence from interactive playback experiments with territory owners. Animal Behaviour, 40(6), 1158–1168. http://doi.org/10.1016/S0003-3472(05)80182-4

Kroodsma, D. E. (2005). The singing life of birds : the art and science of listening to birdsong. Houghton Mifflin.

Leader, N., Wright, J., & Yom-Tov, Y. (2000). MICROGEOGRAPHIC SONG DIALECTS IN THE ORANGE-TUFTED SUNBIRD (NECTARINIA OSEA). Behaviour, 137(12), 1613–1627. http://doi.org/10.1163/156853900502745

 

שירת שחרור
דילוג לתוכן