fbpx

מקום מפגש

אתגרים לתנועה בחולות -בראי העקבות

SAND MOOVMENT 1

החולות הנודדים הם בית למגוון יונקים, עופות, זוחלים ופרוקי רגליים, שהצליחו להתאקלם בסביבה מיוחדת זו. גרגירי החול של מישור החוף והנגב מורכבים מגבישי קוורץ וקלציט,            הגדולים מ 0.6 מ"מ. בשל גודלם, המים אינם מצליחים ללכד אותם והחללים בשכבה העליונה מתייבשים במהירות. כל אלו גורמים לשלושה אתגרים עיקריים לתנועה של בע"ח בחולות:

תנועה

החול נע בנקל. אם על ידי הרוח, או על ידי ההולכים עליו ולכן יעילות התנועה עליו יורדת, מאחר וחלק מהאנרגיה המושקעת בתנועה, הופכת  לתנועה של החול עצמו. רואים תופעה זו בבירור בעקבות של חיות שאינן מותאמות לחול, כמו החוגלה והצבי שבתמונה בכותרת. רואים שהחוגלה והצבי מתקשים לטפס על הדיונה והרגל שוקעת בחול.

כיסוי

הקושי השני נובע מהעובדה שהרבה מהמזון הזמין בבית גידול זה, מתכסה או חבוי בחול. אם בשל הסעת החול על ידי הרוח, או בגלל הצורך להסתתר מתנאי הסביבה הקיצוניים או מטורפים.

חישוף

מצד שלישי, קשה להסתתר בחולות לאורך זמן. תנועת החול תחשוף מחסות בנקל. בימי החורף, מאורה בטוחה עלולה להיחשף לחלוטין תוך מספר שעות. יש מגוון גדול של מינים, שאימצו דרכים שונות ומשונות להתמודדות עם אתגרי החיים בחולות, אך ניתן לצייר מספר קווים דומים, גם אם מדובר במחלקות שונות לגמרי.

הגדלת שטח הפנים

כפתרון לתנועה בחול, ישנן התמודדויות פיזיולוגיות כגון הגדלת שטח הפנים שבא במגע עם החול. ניתן לראות שלהרבה יונקים קטנים/בינוניים, החיים בחולות, יש רגליים שעירות למדי. הטענה הרווחת היא שזה נועד לבודד את הגוף מהחול, למרות שרוב היונקים הללו נעים בלילה, כאשר הטמפרטורות של החול מגיעות לטווח סביר. את ההתאמה הזאת רואים אצל שועל פנק, שועל מצוי (Vulpes vulpes), שועל חולות (Vuples rueppelli), חתול חולות (Felis margarita), ארנבת השדה (Lepus capensis), גרביל (Gerbillinae), ירבוע (Dipodidae) ואף מספר פרוקי רגליים.

SAND MOOVMENT 3

לעומתם, יש מספר יונקים וזוחלים שבחרו להגדיל את שטח הפנים שנוגע בקרקע על ידי הגדלה של משטח הדריכה על הקרקע. כמו למשל: הגמל, הראם והשנונית.

SAND MOOVMENT 2

נחשים נעים בתנועה לוליינית, כגל עומד, העובר בין 2-3  נקודות, בהן הנחש מעגן את עצמו לאדמה או לחפץ, על מנת לנוע קדימה. בחול, תנועה זו אינה יעילה. הנחשים מתמודדים עם הבעיה על ידי התאמה / שינוי דגם התנועה. נחש חולות למשל, שומר על מגע של כל הגוף עם החול. גם הפרופיל המשולש של גופו תורם לכך. תנועת הסינוס המושלמת, האופיינית למין זה, נשמרת אפילו בשיפועים חדים.

לעומתו, העכנים מצאו דגם תנועה אחר לגמרי. הם משתמשים בתנועה צידית, בה הם למעשה מגלגלים את הגוף על החול כמו טנק הנע על "זחל". כך נפרס המשקל על החול בצורה שווה ורחבה. התנועה הזו מוגדרת כיום כתנועת הנחש המהירה ביותר בחולות.

SAND MOOVMENT 7

 

תנועה מהירה

החישוף הגדול  גורם למספר מינים להשתמש בתנועה מהירה כפיצוי למחסור במחסה. לדוגמא : אפשר להבדיל בין גרביל ערבה וגרביל דרומי על ידי אורך הצעד. הירבועים אף יגדילו וינתרו למרחקים של עד מטר.

SAND MOOVMENT 4

תנועה בתוך החול

מספר מינים, חובבי חולות מובהקים, מצאו את התנועה מתחת לקרקע בטוחה יותר. התנועה מתחת לקרקע אינה מובנת מאליה. על מנת לבצע אותה, הם צריכים להיענות לחוקי הפיזיקה של החול. על מנת "להנזיל" את החול, יש לנוע בקצב הנכון - בתדירות של 0.6 הרץ. רק תנועה בקצב זה גורמת לחלקיקי החול להחליק אחד על השני ולהתנהג כנוזל. זחלים של זבובי רחף, חומטים כגון נחושית החולות, נחושית עינונית והגדול מכולם, החומט הרפואי, משתמשים באותה אסטרטגיה של תנועה בסינוס קבוע.

SAND MOOVMENT 9

פרוקי רגליים אחרים, כגון ארינמל ותיקן-חול, נעים על ידי הנזלת החול בעזרת הרעדה של החול מסביבם.

SAND MOOVMENT 10

מציאת מחסה בתוך החול

העובדה שקל לחפור בחול, מאפשרת לחפור מחסה בקלות. ניתן לזהות את המחילות על פי צורתן ומבנה ההוצאה של החול. חיפושיות מוציאות חול במבנה לוטוס אופייני, נמלים ועכבישים מוציאים את החול על ידי לכידתו בהפרשות מגופם. על פי קוטר המאורה אפשר לנחש מי חפר אותה אך לא מי מתגורר בה.

SAND MOOVMENT 6

שיחור מזון בתוך החול

המזון המסתתר מתחת לקרקע גורם לכך שרבים הם המינים המשחרים מזון על ידי חפירה או התחפרות בחול. אפילו שועלים, עורבים וכרוונים, שאינם בע"ח חובבי חולות מובהקים, משתמשים בעובדה שקל להסיר את כיסוי החול, על מנת לאתר את טרפם. מכרסמים רבים חופרים מסביב לצמחים על מנת לאתר זרעים שנפלו והתכסו. נחושיות, חומט רפואי ונחש חולות ממש מתחפרים בקרקע על מנת לחפש טרף. ניתן אף לראות כיצד נחש חולות מריח את החול לפני בחירת המקום בו הוא יתחפר.

 

מגדילים לעשות מינים חובבי חולות, שטורחים ובונים מלכודות ומארבים בתוך החול. כך אפשר לזהות את המלכודות המהונדסות היטב של הארינמל ואת המארבים של העכנים מחוץ למאורות הגרבילים.

SAND MOOVMENT 11