מקום מפגש

תיעוד עקבות בשדה - צילום וציקת גבס

cast tracks 3

עקבות הן רגע בר חלוף, ציור בחול או פיסול בקרקע שזמנם קצוב מהרגע שבו הם נוצרים. אם כחוויה אסתטית או כחלק מתהליך למידה של עקבות חיות הבר יש עקבות שנרצה לקחת אתנו .כתבה זו סוקרת את השיטות הנפוצות ומפרטת את השלבים.

צילום  - הינה הדרך הפשוטה והמהירה שאיסוף עקבות. ברוב התנאים ( חוץ מימי שלג ושלהי הקיץ המדברי) מצלמת הטלפון מספיקה למלאכה. בתמונה ההצללה חשובה ובשעות הבוקר המוקדמות העקבות נראות במיטבן. אך ברוב שעות היום אני מעדיף לצלם בצל. הדבר מונע הצללות של עשבים שעשויות לשבש את קווי המתאר של העקבה. לרוב מומלץ אף להצל על העקבה.  על מנת שיהיה אפשר לתפוס את הפרופורציות  נכונה יש לצלם את העקבות בזווית של 90 מעלות ביחס לקרקע עם קנה מידה ידוע סרגל צילום, כרטיס אשראי, מטבע וכו'.

בכל תיעוד יש לצלם 2-3 תמונות שיכללו תמונה של רגל קדמית, רגל אחורית ודגם תנועה:

ניתן למדוד את העקבות בשדה אך הפעולה הזו מונעת תנועה רציפה בשדה. קיימים מספר תוכנות שאיתם ניתן לבצע מדידות מדויקות על גבי תמונה (Gimp ,Photoshop, Klonk). אני אמליץ על ImageJ תוכנה חינמית וקלילה שטובה במיוחד למדידות. להלן השלבים לביצוע המדידה:

  • לאחר ההתקנה של התוכנה ניתן לגרור את הקובץ על סרגל התוכנה והתמונה תיפתח.
  • בוחרים בכלי הקו בסרגל התוכנה ומסמנים קנה מידה ידוע.
  • לוחצים --Set scale -Analyze. רושמים את אורך הקו שנמדד ומציינים במידה שהוא בס"מ.
  • מכאן התוכנה יודעת כמה פיקסלים שווים לס"מ. כל מדידה שתייצרו בעזרת הקו ותלחצו CTRL Enter  תימדד בטבלה שניתן לייצא לאקסל.

cast tracks 4

יציקת עקבות - כולנו יצקנו עקבות בגבס פשוט כילדים. השיטה שאני מציע כאן פותחה במעבדות מעבדות זיהוי פלילי. יתרונה הוא בעבודה מהירה ועשירה בפרטים. לשם כך מומלץ לרכוש גבס דנטאלי. הוא חזק פי 5 מגבס רגיל ושומר יותר פרטים.

שוקלים גבס דנטאלי בכמות הרצויה,  כ 100 גרם לעקבה באורך 5 ס"מ יספיקו. את הגבס יש להכניס את לבקבוקים עם פיה רחבה. במקביל מומלץ להכין בקבוק עם מים בכמות הרצויה 40 מ"ל ל 100 גרם ( קצת יותר ממה שמומלץ על מנת שהגבס יהיה נוזלי. את הכלים אני מחבר ביחד באגד מדבק,  ולפניכם ערכה מוכנה ליציק עקבות.

כל עקבה מעומק של 1 ס"מ ומעלה שווה לצקת. ניתן לצקת כמעט לכל קרקע חוץ מפודרה רכה שקורסת תחת זרימת הגבס.  יש להכין מתחם לעקבה מקרטון/ פלסטיק או קרקע מקומית. מוסיפים את המים לגבס, סוגרים את הבקבוק,  הופכים את התערובת ונותנים לגבס להתמוסס במים.  לאחר מכן מנערים היטב את התערובת בתוך הבקבוק. שופכים את הגבס בצד העקבה ונותנים לו להישפך פנימה.

cast tracks 1

כשאין משטח טוב לעקבות אני משתמש בספוג אורתופדי - חומר המשמש להעתקת כפות רגליים. יתרונו במחיר הזול, קלות העבודה, עמידות בשטח והפרטים מדויקים שהוא תופס. אני ממליץ להשתמש בו  בעיקר לניטור מעברים הכרכיים. הגבס מתחמם ומתייבש בהתאם לתנאי למזג האוויר. אני ממליץ  לאסוף את העקבה ולא לחשוף אותה לגמרי מיד לאחר הייבוש אלה לחכות כמה שעות (בחורף 24 שעות).

cast tracks 2

שיטה נוספת מוצלחת לאיסוף עקבות הינה פלטת עקבות -עליה תוכלו לקרוא עליה בכתבה הבאה.