fbpx

מקום מפגש

גששות - מאמרים

Slide1 min 1

כשאני מטייל בשדות הגליל התחתון בסתיו ומוצא עקבות של צבי, אני מבין כי זו תקופה דלה במקורות מזון. העשב היבש לא יכול לכלכל את כל  צרכי התזונה של הצבאים. מבט קל קדימה יחשוף שביל צר ברוחב עשרה ס"מ – שביל צבאים ברור . השביל מתמשך על קו גובה ונע  בכיוון כללי לעץ שיזף גדול הבולט בירוק עמוק בערבה הצהובה של הסתיו. הליכה על השביל חושפת עקבות חלקיות כל 10 מטרים אך השביל ברור. השיזף נותן לצבי מזון ומחסה בעונה חמה ויבשה זו. מכאן השביל ברור וממרחק של 500 מטרים היה אפשר לראות את הצבי עומד מתחת לעץ ונהנה מעלי השיזף המלבלבים.

agriculture tracks 2

החקלאות הינה חלק מפסיפס השטחים הפתוחים בישראל. שטחים אלו משמשים בעבור חיות הבר כאתרי שיחור מזון, וכשטחי קישור בין כתמים טבעיים. ישנם מינים הנפוצים יותר בשטחים חקלאיים מאשר השטחים הטבעיים הצמודים להם. ישנם מינים המחפשים בחקלאות מזון או מים בעונה היבשה  ויש כאלה העוברים מרחקים גדולים והחקלאות הינה פשוט שביל בדרך. היתרון של הגששות טמון ביכולת לבצע נטור תוך כדי תנועה ועבודה בשדה על פני שטחים נרחבים בזמן קצר. איתור נוכחות חיות בר בשדה  על ידי עקבות יכולה לסייע בשתי דרכים:

  1. ניטור נוכחות לפני הנזק.
  2. מניעת נזקים על ידי הבנת המניעים לכניסה לשטח.

אם הזיהוי והתגובה נעשים נכונה יכולים להיחסך לחקלאי, הפקח וחיית הבר טרחה ונזקים מיותרים.

mammle Gaits 4

למחלקת היונקים מגוון דגמי תנועה הרחב ביותר בעולם החי. העברת הגפיים מצידי הגוף כפי שקיים בזוחלים למנח מתחת לגוף, אפשרה יצירה של מגוון גדול של דגמי תנועה.                           בגישוש, קריאת דגמי תנועה מאפשרת:

  • זיהוי מינים לפי דגמי תנועה אופייניים.
  • זיהוי מספר פרטים בשביל.
  • יכולת חיזוי טובה לאיתור העקבות הבאות.
  • הבנת התנהגות החיה וחיזוי בחירת השביל.

Slide1 min

כל מטייל שירד מהשביל המסומן מכיר את הדרכים המסומנות של הטבע. אותם שבילים צרים שקל לצעוד בהם. הם נצמדים במדויק לקו גובה או עוקפים מפל בצורה אלגנטית. שבילים אלו הם הטבעה של כל היונקים שבסביבה. מבט ממעוף הציפור על שבילים אלו נותנים לנו תקציר  אקולוגי על אינטראקציות של בעלי השבילים עם השטח. הכרות טובה עם שבילי בע"ח הנה משמעותית לגישוש מוצלח. למעשה גישוש טוב מתעסק בעיקר באיתור השביל יותר מאשר את העקבה הבאה. שבילים הן עדות לתנועה קבועה של בע"ח על ציר מסוים. בבסיס תנועה זו קיימת כוונה של החיה לנוע ממקום אחד למשנהו יחד עם הרצון לצמצום האנרגיה המושקעת, מיקסום הביטחון מפני סכנות ומיקסום הרווח האנרגטי.

dens and lays 1

כל גישוש מביא אותנו להכיר את עולמה האינטימי של החיה. מאורות ומרבצים הם לב הנחלה ומהווים אזור בו הם מרגישים הכי בטוחים מטורפים ושאר סכנות. במאמר זה נסקור את סימני השדה השונים העוזרים לנו להגדיר את  המינים להם שייכים אתרי המנוחה של חולייתנים.

SAND MOOVMENT 1

החולות הנודדים הם בית למגוון יונקים, עופות, זוחלים ופרוקי רגליים, שהצליחו להתאקלם בסביבה מיוחדת זו. גרגירי החול של מישור החוף והנגב מורכבים מגבישי קוורץ וקלציט,            הגדולים מ 0.6 מ"מ. בשל גודלם, המים אינם מצליחים ללכד אותם והחללים בשכבה העליונה מתייבשים במהירות. כל אלו גורמים לשלושה אתגרים עיקריים לתנועה של בע"ח בחולות: