fbpx

מקום מפגש

טבע

 גולגולת נמר

כשפוקחים את העיניים ומפנים את תשומת הלב, טיול בשטח יכול לספק לנו שפע עדויות על בעלי החיים שעברו בו. עקבות הם אולי המובנים מאליהם, אבל גם לגללים, לצנפות ולמחילות יש סיפורים לספר על מי שחי כאן. לעיתים נופל בחלקנו המזל להיתקל אפילו בבעל החיים עצמו - או יותר נכון, במה שנשאר ממנו. גולגלות הן אמצעי מרתק כדי להיכנס לעולמה של החיה גם בלי לצפות בהתנהגותה הטבעית. לכאורה, מה כבר יכול מבנה עצמות שטוחות להגנה על המוח להעיד על בעליו? מסתבר שלא מעט. כמאחסנת איברי חישה, הגולגולת יכולה לגלות לנו כיצד החיה קולטת ומבינה את סביבתה. ואם לא די בכך, התפקיד שלה בלכידה ועיבוד ראשוני של המזון משפיע על המבנה שלה ומרמז לנו מי היה בעל החיים שמצאנו.

 
נבט גדילן
 
בית הספר "קדם" בבארותיים מאפשר לי למידה אותנטית עם הילדים מכל המזדמן לנו בגינה.
הנביטה הנפלאה שבאה בעקבות הגשמים הברוכים הזמינה אותנו לעשות מעשה עם "העשבים הרעים" שבגינה ולהפוך אותם ל"עשבים טעימים".
לשם כך איתרנו את מיטב נבטי השדה בשדה שעוד לא נחרש:
 

 חינוך בטבע

לאחר שנים של כתיבה והיסוס, אני מעלה את העבודה הסמינריונית שלי. המניע לכתיבת העבודה התחיל בחיפוש האישי שלי לדרכים ליצירת מפגש מלמד ואינטימי עם הטבע.

בעת חיפושי למתודות ליצירת מפגש שכזה, נתקלתי בסיפוריהם על מפגשים בין אנשים מהמערב לתרבויות של ציידים לקטים כמו  "Tom brown"  ו"Ingwe “ .

כשלמדתי את סיפורם, החלה להצטייר לי תמונה של "החינוך" בתרבויות אלו. הוקסמתי מהעומק והפשטות הנפלאה של דרכי הלימוד והמפגש הייחודי בין המורה לתלמיד.

במהלך לימודי לתואר ראשון בחינוך דמוקרטי והוראת המדעים, נתקלתי רבות בתפישות ומתודות שהצטיירו לי דומות לתפישות החינוכיות של שבטי ציידים לקטים.

בעבודה זו, אני בא לבחון השערות אלו ולבדוק היכן החינוך הדמוקרטי יכול לקבל השראה מ"דרכי חינוך" ו"תפישות פדגוגיות" בשבטי ציידים לקטים .

 
שועל מצלמת שביל
 

כל חובב טבע חושק במפגש אינטימי עם חיות הבר, אך לרוב זה לא מזדמן בגלל שעות פעילות שונות, חששנות החיות ולפעמים החיות פשוט לא שם.

מצלמות שביל פותחו במקור ככלי לציידים. כיום הן משמשות במגוון רחב של מחקרים לא פולשניים בשמירת טבע. החל מניטור של מינים נדירים ועד למחקרים התנהגותיים של ציפורי שיר.

עבור החובבים משמשת המצלמה מבט עמוק ואינטימי לחיי חיות הבר ללא הפרעה לשגרת חייהם.

אני משתמש בהם מזה שש שנים במחקר הקהילתי "סיירי החולות" בשכונת גבעת אולגה. אני לוקח את המצלמה גם לטיולים. היא קלה וניתן לסחוב אותה בתיק לכל מקום.

.


garlic
ליקוט צמחים למאכל הינו אחד מהחלקים המשמעותיים ביותר בחיבור בין כל תרבות לסביבתה.
הליקוט שימש את הצייד לקט כמקור מזון ובו היה דגש על מציאת פחמימות וחלבונים.
תרבויות שנהפכו לחקלאיות, בייתו חלק מהצמחים הללו - תהליך שיצר מזון עשיר יותר, עם פחות רעלנים.
למרות זאת, הליקוט המשיך להיות חלק מהתרבויות החקלאיות, גם כמקור למזון שאין צורך להשקיע בגידולו וגם כמקור לטעמים מיוחדים וחוויה משפחתית של יציאה לטבע.

חרחבינה מכחילה 
כמידי שנה, יצאנו אני וחברי לטיול קליל, עם תיק מינימלי.
למעשה, סיכמנו ביננו להביא איתנו סיר, סכין ומים. לא יותר, במטרה לחוות את הטבע הכי קרוב שאפשר. את כל צרכינו, 
החל מהדלקת אש, מחסה, ועד לאמצעי ניווט, הטבע סיפק לנו ללא קושי. אך האתגר של העונה הזו היה במציאת מזון לליקוט בהרים שיבשו זה מכבר.
צמחי תבלין יש בשפע, אך האתגר היה ללקט מזון שיעשה אותנו שבעים - כלומר מזון שיכיל כמות גבוהה יחסית של פחמימות/חלבונים.
אם היינו מגיעים חודש לפני, היו עדיין בשפע קטניות ונצרים למינהם כמו בקיה, טופח, אספרגוס ועוד.  
אם היינו מגיעים חודש אחרי, כבר היינו יכולים להתחיל להנות מפירות הקיץ כמו תאנים וחרובים. לכן, פנינו אל המזון היחידי שנותר ללקט בעונה זו - שורשים וזרעים יבשים. הייתי מוכן ליומיים של רעב מציק, אך הצמחים שאציג לפניכם נתנו לנו את הזכות  להיות שבעים ושמחים.

בישול בלוטים 
אחד ממטעמי השדה של ראשית החורף הראשונים שהכרתי, היו משקה ותבשיל בלוטים של אלון תבור. חבריי סיפרו לי שהם  בישלו גם בלוטים של אלון מצוי למצב אכיל, אך הדבר דורש יותר עבודה. תבשילי הבלוטים הינם חלק מהמורשת הקולינרית של עדות המזרח - סבתא שלי מספרת שבעיראק היו מוכרים בלוטים (לא ברור של איזה מין) בשוק של בגדד ובמגדל העמק סיפרו לי תושבים שאכלו את הבלוטים חיים!
השנה, לאחר שזמן רב אני לא מלמד בסביבת אלוני תבור, יצא לי להדריך בפנימיית אלוני יצחק, הטובלת ביער אלונים קסום. מכיוון שהכפר מוקף בגדר היקפית, חזירי בר, שהם הסועדים העיקריים של הבלוטים בטבע, אינם יכולים לאכול אותם וכך היתה לנו הזדמנות להנות מאחר הצהרים של בישולי בלוטים.

הוא נקרא על שם אלת הקשת בענן, סמל האצולה הצרפתי, סמל הצופים וסמל החברה להגנת הטבע. את כל התארים הללו מחזיקה המשפחה היפהפייה של פרחי אירוס ההיכל. בתוכם, במישור החוף, צומח לו מין אנדמי (מקומי) המכונה בשם אירוס הארגמן. המין המדובר שלט בעבר על טריטוריה מכובדת מגדרה ועד לחדרה. היום הוא בקושי שורד בתוך ים מגדלי הבטון של ערי החוף. הפריחה מתחילה ממש בסוף חודש ינואר כולם מוזמנים לראות…


איפה הוא פורח?

עד לא מזמן, האוכלוסייה הטבעית הצפונית ביותר בעולם ישבה בתל זומרה שעל כביש 65. מסיבה לא ברורה בלילה אחד נגנבו כל האירוסים מהשטח. והאירוסים של גבעת אולגה הפכו להיות הקבוצה הצפונית ביותר בעולם של מין זה. ישנם 3 אוכלוסיות בשדות השכונה. שתיים מהן בתחום שמורת הטבע גדור והגדולה והיפה מכולם נמצאת ממש מעל גן השעשועים של עין הים.

 

קצת היסטוריה

מספרים על  האירוסים של אבשלום פיינברג ולפי הסיפור, אבשלום היה מגדל אירוסים בחצר הבית ובעת ביקורו של הברון רוטשילד בחדרה, ניתן לו עציץ של "אירוסים שחורים". היום, כל מי שמבקר בבית אבשלום פיינברג, יכול להנות מהעיטור על קירות הבית של אירוס הארגמן. אותי זה מרגש לראות כיצד האירוס הפך חלק מהבניה, דבר המבטא את הקשר בין החלוצים לטבע הארץ.

1-P1010296
 

ביולוגיה


האירוס, בניגוד להרבה פרחים אחרים, אינו מציע צוף או אבקנים בתמורה להאבקה, אלא אתר לינה לדבורי בר בימי החורף הקרים. הצבע הכהה של הפרח מסייע להם להתחמם מהר יותר בשעות הבוקר המוקדמות. הדבורים זוכות למלון מחומם והפרח זוכה להאבקה יעילה.  

דבורה מידרונית ואירוס הארגמן

 מחקר קהילתי

בקבוצות החקר של  סיירי החולות אנו עוקבים מזה ארבע שנים אחר קבוצות האירוסים שלנו. מחקר של תלמידי ביה"ס שילה מראה כיום 71 קבוצות אירוסים בגבעה וניכר בגרף, שרוב האוכלוסייה צעירה למדי. אם קצב הנביטה הזה ימשך, תהיה לנו שמורת אירוסים נכבדת בעתיד הלא רחוק...

 graph

 

לבנין מיקרוסקופ

המצלמה החדשה שנכנסה לחיי, פתחה לפני עולמות חדשים שהיו סגורים עבורי לפני כן .

Dino-Lite AM2011 המכשיר עצמו הינו מצלמה דיגיטאלית המגדילה X200~.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ADHD מופיע בשכיחות של כ 15-20% באוכלוסיה. בעבר הלא רחוק זה כונה פיגור קל. אף היום מתייחסים לזה כהפרעות קשב וריכוז. מפתיעה אותי שכיחות שכזו הרווחת באוכלוסיה. אם זו הייתה באמת תקלה גנטית, היא כבר הייתה צריכה להעלם מהעולם.
במקביל, עלו טענות ש ADHD הינו שריד לתקופה בה היינו ציידים ומצב התודעה שהיה דרוש לנו אז היה דוקא התבוננות רחבה ולא ממוקדת, בדיוק כמו של אנשים עם הפרעות קשב וריכוז.
מאמר מרתק שניתקלתי מספר על מחקר שנעשה באפריקה בקבוצה אתנית דומה, בה אובחנו אנשים עם הפרעות קשב וריכוז בעזרת שאלונים ונמדדה מידת ההצלחה החברתית שלהם, הן בישוב חקלאי והן בישוב החי מצייד ולקט.
נמצא כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מצליחים פחות בחברה החקלאית!